بلاست روم اقتصادی:

سری اتاق های سند بلاست (Blast room) اقتصادی گزینه مناسبی برای تولید کنندگان محصولات با ابعاد نسبتا بزرگ و سنگین می باشد که حجم تولید بالایی ندارند. اتاق های سندبلاست اقتصادی بدلیل قیمت ارزان نسبت به اتاق های سندبلاست پیشرفته طرف داران بیشتری دارد و همچنین از نظر فضای مورد نیاز جهت نصب تجهیزات نیز برتری قابل ملاحظه ای را دارا می باشد.

از این رو به این محصولات اقتصادی می گویند زیرا در وحله نخست نیاز به هزینه های عمرانی ساخت و نصب سالن سند بلاست و مکان نصب تجهیزات نمی باشد، دوم آنکه جهت جمع آوری و پالایش مواد ساینده همواره اپراتور یا اپراتورها درگیر می باشند، سوم میزان اتوماسیون در بخش سیستم پاشش مواد ساینده است و در آخر نوع غبارگیر های مورد استفاده در بخش فیلتراسیون هوای داخل اتاق. بلاست روم های اقتصادی متشکل از 4 بخش می باشد که بین تمامی مدل ها مشترک است.

اتاق یا محفظه بلاستینگ که می تواند ساخته شده از پروفیل های فلزی و ساندویچ پانل باشد یا کانتینرهای تغییر کاربری داده و متناسب سازی شده یا اتاق های ساخته شده از مصالح ساختمانی باشد. این اتاق ها بدلیل ابعاد کوچک نیاز به ساخت فونداسیون جهت نصب خود سازه و سایر تجهیزات ندارند که این خود موجب کاهش قابل توجه هزینه ها می گردد.

کلیه اتاق ها دارای تجهیزات روشنایی، لاینرهای ضد سایش لاستیکی جهت محافظت بدنه اتاق از سایش توسط ساینده ها و سیستم تنفسی اپراتور می باشند.

سیستم بلاستینگ یا پاشش مواد ساینده که متشکل از مخزن سندبلاست، شیرآلات و سایر تجهیزات جانبی است.

سیستم تهویه اتاق که متناسب با نوع سفارش، جنس قطعات، نوع ساینده مصرفی و میزان آلودگی قطعات قابل سفارش هستند. استفاده از غبارگیر های کوچک به همراه سایکلون یا به تنهایی از ویژگی های این محصولات می باشند.

سیستم جمع آوری و پالایش مواد ساینده که متناسب با نوع سفارش می تواند دستی یا به کمک حداقل تجهیزات مکانیکال باشد.

روش کار:

به طور کلی به منظور سندبلاست قطعات با ابعاد بزرگتر از 1.5 m طول و وزن بیش از 300 کیلوگرم پیشنهاد می گردد از اتاق های سندبلاست استفاده گردد. دلیل این موضوع نیز بارگیری، تخلیه و دسترسی بهتر اپراتور به زوایای مختلف قطعه جهت بلاستینگ می باشد.

در تمامی مدل های اتاق های سندبلاست، محفظه بلاستینگ به طور کامل آببندی می باشد تا از خروج هر گونه ساینده و غبار ناشی از بلاستینگ به خارج از اتاق جلوگیری شود. بدین منظور پس از قرار دادن قطعه یا قطعات داخل اتاق، درب یا درب های سالن توسط اپراتور بسته می شود. سپس سیستم تهویه داخل اتاق که می تواند غبارگیر یا سایکلون باشد را روشن کرده و پس از آن در صورت وجود سیستم جمع آوری مواد ساینده را راه اندازی می کند. در انتها در صورت نصب قابلیت کنترل از راه دور پاشش، اپراتور با فشردن دکمه یا هندل سر نازل سندبلاست اقدام به پاشش و بلاستینگ قطعه می کند. در انتها پس از اتمام فرایند بلاستینگ، اپراتور باید توسط جارو، مواد ساینده را جمع آوری کند و به محفظه یا اسکرو های انتقال مواد ساینده جهت پالایش بریزد.

بدنه های این دستگاه پوشیده از لاینرهای ضد سایش لاستیکی بوده و قابلیت فراوان در مقابل ساییدگی و خوردگی را دارد.

مزیت ها :

  • تنوع کاربردی برای قطعات ( شکل و وزن گوناگون)
  • تخلیه آسان
  • اشغال فضای کاری محدود
  • هزینه تمام شده کمتر نسبت به مدل های پیشرفته
  • قابلیت سفارشی سازی تجهیزات جانبی با توجه به میزان سرمایه گذاری .

محدودیت ها:

  • راندمان پایین تر نسبت به مدل بلاست روم های پیشرفته
  • درگیری اپراتورها در جمع آوری مواد ساینده