بلاست روم

دستگاه های بلاست روم یا اتاق سندبلاست یکی از ایمن ترین و موثرترین راه ها برای آماده سازی سطح قطعات فلزی می باشند. با استفاده از اتاق های سندبلاست شما می توانید در زمان، هزینه و مصرف و عمر مواد ساینده صرفه جویی کنید و از طرف دیگر مانع از آلودگی محیط زیست شوید.

از اتاق های سندبلاست برای زنگ برداری، رنگ برداری و آماد سازی سطوح قطعات فلزی و غیر فلزی با ابعاد بزرگ تر از 1 متر در 1 متر استفاده می شود.

یک اتاق سندبلاست (Blast Room) شامل بخش های مختلفی از جمله یک اتاقک با ابعاد متناسب با قطعه، سیستم جمع آوری و پالایش و بازیافت مواد ساینده، سیستم جمع آوری غبار و تجهیزات سندبلاست می باشد. با استفاده از این تجهیزات، یک اتاق سندبلاست استاندارد مانع از پراکنده شدن ذرات ریز و غبار در هوای اطراف محل بلاستینگ می گردد. ضمنا مواد ساینده مجددا بازیافت شده و با بهره گیری از این تجهیزات، غبار، گرد و ذرات زاید جهت استفاده مجدد از مواد ساینده حذف می گردد. این دو عامل را می توان اصلی ترین دلیل برای استفاده از اتاق های سندبلاست به منظور کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری تلقی کرد.

یک اتاق سندبلاست استاندارد شامل بخش ها و تجهیزات زیر می باشد:

– اتاق محفوظ: که عملیات بلاستینگ توسط اپراتور در داخل آن انجام می گیرد مانع خروج مواد ساینده و گرد و غبار به محیط خارج از اتاق می شود. بدنه دستگاه ها توسط لاستیک یا سایر پوشش های مقاوم به سایش محافظت می شود و این اتاق ها دارای تجهیزات روشنایی جهت عملکرد بهتر اپراتور می باشند.

– تجهیزات بلاستینگ، که شامل مخزن سندبلاست و تجهیزات جانبی آن است که معمولا دارای قابلیت کنترل قطع و وصل پاشش از راه دور توسط اپراتور می باشد. در کنار تجهیزات پاشش مواد ساینده، اپراتورهای سندبلاست دارای تجهیزات ایمنی فردی مانند کلاه و لباس مخصوص و تجهیزات تصفیه هوای تنفسی می باشند.

– سیستم بازیافت مواد ساینده (Abrasive Recovery System)، اصلی ترین و تعیین کننده ترین عامل در قیمت و کیفیت عملکرد دستگاه های بلاست روم، نوع سیستم بازیافت مواد ساینده می باشد. سیستم های بازیافت از ساده ترین شکل (اتاق های اقتصادی) تا تجهیزات تمام اتوماتیک (اتاق های پیشرفته) طراحی و ساخته می شوند. شامل اسکرو یا بلت کانوایر، باکت الواتور، سپریتور و مخزن ذخیره مواد ساینده می باشد.

– غبارگیر (Dust Collector) یا سیستم حمع آوری غبار از داخل اتاق سندبلاست که براساس ابعاد و نوع ساینده مصرفی طراحی و نصب می گردد. با توجه به ویژگی های عملیاتی دستگاه می توان از غبارگیر های بزرگ پالس جت (Bag House) یا غبارگیر های مرطوب (Scrubers) استفاده کرد.