سند بلاست

تمیزکاری سایشی به روش سند بلاست (دانه پاشی) یک روش مکانیکی برای تمیز کردن سطح قطعات می باشد. در تمیزکاری سایشی نوعی ماده ساینده (غالباً سیلیس، پودر شیشه، اکسید آلومینیوم، ساچمه های فولای و …) به کمک جریان هوای فشرده و با نازل به طرف سطح مورد نظر پاشیده می شود.

عملیات شن یا دانه پاشی در دستگاه فوق در یک کابینت یا سالن که کاملاً آببندی شده است انجام گرفته و از خروج گرد و غبار به محیط جلوگیری می شود که به صورت استاندارد جهت حذف گرد و غبار، ذرات خارجی و پالایش ساینده ها، این ماشین آلات مجهز به واحد غبارگیر ( DUSTCOLLECTOR ) می باشند.

لازم به توضیح است علاوه بر سندبلاست های کابینتی و سالن های سندبلاست، این نوع عملیات به صورت میدانی و در سایت های واقع در فضای باز نیز اجرا می گردد. در این شرایط استاندارد ها و نکات فراوانی جهت جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی، صوتی و تنفسی باید رعایت شوند.

این روش از آماده سازی سطح متناسب با اهداف مورد نظر با دو نوع سیستم متفاوت صورت می گیرد Suction system (مکشی ) و  Pressure system (فشاری ) که هر یک دارای مزایا و معایب ویژه ای می باشند که گزینش هر کدام می بایست با مشاوره متخصصان این فن صورت گیرد.